Dowiedz się, jak zauważać i odkrywać i korzystać z różnorodnych perspektyw w konflikcie.
"Racja jest tylko jedna. I to jest moja racja!"
Czy zdarza Ci się myśleć, że w konflikcie Ty masz rację, a ta druga osoba się myli? To powszechne przekonanie, że istnieje tylko jedna prawda, może prowadzić do nieporozumień i frustracji. Bo oczywiście, że ta racja jest bardziej Twojsza!
„Onx jest jakxś nienormalnx! Kto tak robi!”
„Ja nie wiem, jak ty tak możesz żyć!”
„Zobaczysz! Jeszcze się to na Tobie zemści!”
„Przeżyłxm i wiem, że źle robisz!”
Kto tego nie słyszał… Kto tego nie mówił?!
Tak. To jest konflikt.
Perspektywy w konflikcie
Gdy pojawia się konflikt, często czujemy napięcie i dyskomfort. Widzimy świat z własnego miejsca, wybieramy na podstawie własnego doświadczenia, kierujemy się własnymi priorytetami. Ktoś widzi coś innego ze swojego miejsca, ma inne doświadczenia, kieruje się też innymi priorytetami.
Te różnice trudno nam zaakceptować, zwłaszcza gdy dotykają spraw dla nas oczywistych lub fundamentalnych. Pojawiają się myśli, że jeśli ktoś nam bliski, zaufany, kogo szanujemy, wybiera inaczej, może my się mylimy i nasze wybory są lub były błędne. I te myśli są trudne, bo podejmowaliśmy nasze decyzje najlepiej, jak byliśmy w stanie w tamtym momencie.
To naturalne, że różnice zdań mogą być trudne do zaakceptowania. I to właśnie w takich momentach mamy szansę zobaczyć, że każda osoba ma swoją unikalną perspektywę. Konflikt daje możliwość zrozumienia, że istnieje więcej niż jedna prawda, a różnorodność punktów widzenia nie oznacza, że jedna jest lepsza od drugiej. Są po prostu inne, dopasowane do potrzeb każdej osoby, która w tym momencie wybiera.
Ciekawość i precyzowanie swojej perspektywy
Konflikt może nas skłonić do głębszego zrozumienia siebie i innych. W takich sytuacjach można rozwijać ciekawość perspektywy drugiej osoby. Zadawanie pytań, słuchanie z empatią i próba zrozumienia, co kryje się za daną opinią, prowadzi do konstruktywnych rozmów.
Jednocześnie konflikt mobilizuje nas do precyzowania własnej perspektywy. Kiedy omawiamy swoje stanowisko, zyskujemy większą jasność co do tego, co jest dla nas naprawdę ważne. Głębsze rozumienie innych i dzielenie się z nimi tym, co dla nas ważne, pomaga w budowaniu bardziej autentycznych i głębokich relacji.
Jak odkrywać i korzystać z różnorodności perspektyw?
Jak pomóc sobie czerpać z tej różnorodności, generującej konflikty?
Słuchaj, jakby to była opowieść o podróży z miejsca, w którym nigdy nie byłxś.
Pytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz. Spróbuj sformułować pytanie, jeśli w Twojej głowie rośnie ocena lub oskarżenie.
Przyjmij, że ktoś wybiera, tak jak potrzebuje. Możesz zaciekawiać się, czego potrzebuje, co mu to daje.
Jeśli chcesz się podzielić swoją perspektywą z drugą osobą, sprawdź z nią najpierw, czy chce jej wysłuchać (unikniesz wtedy dawania nieproszonych rad).
Załóż, że każda osoba jest wystarczająco kompetentna i odpowiedzialna za swoje życie, by móc sobie z nim radzić na własnych zasadach, w oparciu o własne zasoby.
Spróbuj docierać do intencji i potrzeb (czemu to ma służyć, na jakie potrzeby odpowie) — to daje dużo głębsze zrozumienie, niż ślizganie się po rozwiązaniach, strategiach, przykładach działań.
Szukaj rozwiązań uwzględniających potrzeby każdej ze stron. Co najmniej takich, które są akceptowalne dla każdej ze stron.
Rośnie szansa na akceptację siebie nawzajem.
Rozwiązania, które uwzględniają potrzeby różnych osób, stają się w zasięgu.
Jesteśmy bardziej elastycznx w myśleniu, ćwiczymy empatię.
Więcej o tym...
Ten post powstał w oparciu o newsletter, który wysłałam do mojej grupy osób subskrybujących 3 miesiące przed datą publikacji na tej stronie.
Z treści usunęłam informacje o aktualnych projektach, promocjach, darmowych materiałach do pobrania.
Bądź na bieżąco i zapisz się na newsletter
I pobierz darmowy 1-stronicowy materiał „10 wskazówek pomocnych w rozwiązywaniu konfliktów i skutecznej komunikacji”.