Czy wiesz, że rozmowa z osobą spoza konfliktu może dostarczyć nowych spojrzeń i strategii radzenia sobie z trudnościami? Dzięki temu zyskujemy możliwość spojrzenia na sytuację z dystansu i znalezienia rozwiązania, które odpowiada na nasze potrzeby.
Empatia dla siebie (z towarzyszeniem innej osoby)
Dziś chciałabym podzielić się refleksjami na temat siły empatycznej rozmowy i budowania siatki wsparcia w naszym życiu. Często zdarza się, że gdy jesteśmy w konflikcie z kimś lub mamy trudności, samotność i brak zrozumienia mogą sprawić, że czujemy się przytłoczeni. Dlatego warto otworzyć się na wsparcie innych i nauczyć się korzystać z tego zasobu.
Gdy mam duże trudności w jakiejś relacji, zamiast obracać się w kółko w głowie, zwracam się do kogoś zaufanego spoza tej relacji, by mnie wysłuchał. Wypowiadając myśli na głos, wyjmując je z głowy jedna po drugiej, w bezpiecznej, nieoceniającej i wspierającej atmosferze, widzę i rozumiem swoje uczucia i potrzeby.
To właśnie wtedy, kiedy czujemy się zrozumiani, możemy znaleźć klarowność i pomóc sobie znaleźć drogę do zmiany.
Własna siatka wsparcia
Siatka wsparcia, to grupa osób (np. 4, nie muszą się znać), z którymi możesz się umówić na wzajemne empatyczne wsparcie (ad hoc a nawet na regularnie spotkania).
Jak się zabrać za budowanie siatki wsparcia:
- Zastanów się, które rozmowy o Twoich trudnościach były dla Ciebie naprawdę wspierające, a które nie. Co tam się działo takiego, co Cię wspierało, a co nie wspierało? Spróbuj nazwać konkretne wypowiedzi, sposoby prowadzenia rozmowy.
- Stwórz listę osób w swoim otoczeniu, z którymi czujesz się bezpiecznie i które mogą Cię zrozumieć. Dla różnych tematów mogą być różne osoby.. o pracy z tą osobą, o związku z tamtą, o dzieciach z kimś innym, o rodzinie z jeszcze kimś innym..
- Umów się z wybranymi osobami na wzajemne wsparcie oparte o konkretne zasady, np.: empatyczne słuchanie, bez radzenia, bez oceniania, za to z parafrazowaniem, próbowaniem odgadywania intencji.
- Zrób przestrzeń na odmowę, gdy druga osoba nie jest w stanie Cię wesprzeć w danym momencie. Będzie Ci łatwiej przyjąć czyjeś „nie”, jeśli będziesz mieć wtedy inne opcje na wsparcie dla siebie.
- Kiedy potrzebujesz wsparcia, kontaktuj się w ustalony wcześniej sposób z osobami z Twojej listy. Kiedy pojawiają Ci się myśli, że to tylko Twój problem i nie ma sensu zawracać głowy innym — to jest świetny moment na skorzystanie z Twojej siatki wsparcia.
Rozmowy poza konfliktem: nowe spojrzenie na wsparcie
Są osoby, które uważają, że nie. Mówią o zdradzie emocjonalnej, albo o tym, że brudy pierze się w domu. W tej narracji o trudnościach powinno się gadać wyłącznie z osobami w nie zaangażowanymi.
To pomaga zachować „prywatność”. To też sposób na poradzenie sobie z lękiem przed oceną, albo przed tym, że relacja się skończy, jeśli ktoś inny będzie Cię wspierać.
Takie podejście z mojej perspektywy więcej zabiera, niż daje. Zabiera możliwość regulowania się, zobaczenia danej trudności z dystansu, sięgnięcia po czyjeś umiejętności. Ogranicza zasoby wyłącznie do dwóch (lub większej liczby) skonfliktowanych osób, które często walczą na argumenty, usiłując podporządkować sobie innych.
Celem takiej rozmowy na zewnątrz nie jest przecież obgadanie kogoś, utwierdzenie się w swojej wersji wydarzeń, zaplanowanie, jak komuś bardziej dokopać, albo szukanie „zamiennika/zamienniczki”
Celem jest złapanie równowagi, „nalanie zasobów z innego kubeczka” kiedy w jakiejś relacji jest ich za mało, żeby poradzić sobie z problemem. Celem też może być zadbanie o siebie, sięgnięcie po wsparcie, kiedy nam samym trudno sobie poradzić. Empatyczne wysłuchanie. Pomaga też wyrażać swoje emocje, potrzeby, intencje.
Jak to jest, gdy ktoś Cię empatycznie słucha?
Oglądanie swoich trudności we wspierającej empatycznej rozmowie pomaga zobaczyć i zrozumieć:
jakie są Twoje własne intencje, czego chcesz, co jest trudne?
o co chcesz zadbać dla siebie i jakie są różne sposoby zaopiekowania się tym w Twoim obszarze wpływu?
co konkretnie wybierasz zrobić w najbliższym czasie?
- jeśli chcesz wrócić do rozmowy z osobą, z którą jesteś w konflikcie:
co chcesz jej powiedzieć, żeby usłyszała / zrozumiała?
co ta osoba chciała Tobie powiedzieć, przekazać, co chciałaby, żebyś zrozumiałx? O co ważnego chciała dla siebie zadbać?
Może być tak, że trudno Ci nazwać, co Cię wspiera w rozmowach z innymi, nie wiesz, jak i o co poprosić. Jeśli masz ochotę spróbować ze mną, zapraszam Cię na taką rozmowę ze mną.
Skorzystaj z możliwości 15-minutowej konsultacji bezpłatnej, aby dowiedzieć się, jak mogę Ci pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i budowaniu silniejszych relacji.
Ten post powstał w oparciu o newsletter, który wysłałam do mojej grupy osób subskrybujących 3 miesiące przed datą publikacji na tej stronie.
Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter
Dziękuję!
Sprawdź pocztę i potwierdź zapis.