Ten artykuł jest o dialogu – komunikacji, która buduje mosty, zamiast murów.
Przeczytaj, jeśli chcesz wiedzieć, jak rozmawiać, by się usłyszeć nawet, gdy ma się sprzeczne poglądy. Jak rozmawiać ponad głębokimi podziałami w domu, w pracy, w społeczeństwie…
Ostatnio miałam przyjemność słuchania wystąpienia czarnoskórego muzyka, aktywisty Daryla Daviesa o dialogu z Ku Klux Klanem. Jego historia jest szalenie inspirująca i mocna. Widać na jej przykładzie, jak wielką moc ma dialog. Spotkanie to było zorganizowane jako szkolenie we WCIES.
W dalszej części artykułu dowiesz się:
- Kim jest Daryl Davies i jak sprawił, że 200 członków opuściło Ku Klux Klan?
- Skąd się bierze nienawiść i przemoc oraz jak je „leczyć”?
- Jaki jest przepis na „efektywną rozmowę” – dialog?
Kim jest Daryl Davies i jak sprawił, że 200 członków opuściło Ku Klux Klan?
Daryl Davies to amerykański czarnoskóry muzyk R&B i bluesowy, a także aktywista, autor i aktor. Po raz pierwszy doświadczył przemocy na tle rasowym w wieku 10 lat i wtedy postawił pytanie, które jest z nim aż do dzisiaj: „Jak możesz mnie nienawidzić, skoro nawet mnie nie znasz?”. Poszukiwania odpowiedzi i brak zgody na nienawiść z powodu koloru skóry zaprowadziły go z czasem na spotkanie z Rogerem Kelly’m, który stał się potem Wielkim Czarownikiem Ku Klux Klanu (lider na poziomie narodowym). Daryl pisał książkę o tej organizacji, za aprobatą Rogera Kelly/ego bywał wielokrotnie na zjazdach KKK. Rozmawiał z uczestnikami tych zjazdów. Poprzez spotkania i, jak sam mówi, „efektywną komunikację”, a może po prostu dialog, zaprzyjaźnił się z – Rogerem Kelly’im. Po kilku latach Roger Kelly wystąpił z KKK, a habit Wielkiego Czarownika sprezentował Darylowi. Nie on jeden, Daryl Davies przyczynił się bezpośrednio do ponad 60, a pośrednio – około 200 wystąpień z KKK. I liczba ta wciąż rośnie.
Skąd się bierze nienawiść i przemoc oraz jak je „leczyć”?
„Zaczyna się od niewiedzy. Niewiedza rodzi strach. Strach rodzi nienawiść, a nienawiść przemoc. Przemoc prowadzi do dalszej przemocy, aż każde prawo staje się jedynie tym, czego pragną najsilniejsi”
David Mitchell, “Atlas chmur”
Davies mówi też o ignorancji, z jaką traktuje się innych, pod wpływem przekonań, a nie rzetelnej wiedzy. Ignorancja jest źródłem strachu, a ten z kolei nienawiści prowadzącej do niszczenia tego czego się obawiamy, czego nie znamy. Lekarstwem, by wyjść z tego błędnego koła jest rzetelna wiedza, podana w taki sposób, by odbiorcy chcieli ją usłyszeć i przyjąć.
Chcesz robić to tak, jak on? Poniżej uporządkowałam i spięłam w 7 głównych zasad to, co robi i jak to robi Daryl Davis.
7 zasad efektywnej rozmowy, tj. dialog wg Daryla Daviesa
- Przede wszystkim weź odpowiedzialność za zmianę zamiast szukania winnych obecnego stanu. Twoje działania podejmowane systematycznie mogą przerosnąć najśmielsze oczekiwania. Takim działaniem jest już ROZMOWA, bez oceniania, za to z szacunkiem.
- Bądź wiarygodny – nie ukrywaj niczego. Wiarygodność to Twój najważniejszy zasób.
- Zapraszaj do rozmowy – nie debaty. Spotykaj się w miejscach neutralnych, „bezpiecznych” dla obu stron.
- Słuchaj, nie przerywaj. Spróbuj zrozumieć, jaki świat widzą Twoi rozmówcy i skąd wynikają rozwiązania, które głoszą. Zadawaj pytania, zamiast komentowania. Słuchanie to oznaka szacunku, nie trzeba się z kimś zgadzać, żeby szanować jej/jego prawo do ich wypowiedzenia. Słuchanie to najważniejszy element dialogu.
- Jeśli usłyszysz argumenty trudne dla siebie, nawet obraźliwe, nieprawdziwe, pamiętaj, że wynikają one z sięgania po inną wiedzę. Kiedy przyjdzie Twoja kolej, odwołaj się do nich, popierając swoimi argumentami. Jeśli wysłuchałeś cierpliwie i z szacunkiem swojego rozmówcę, on też znajdzie przestrzeń, by wysłuchać Ciebie.
- Szukaj tego, co Was łączy. Dzięki temu nawiążesz relację i będziesz żywym dowodem na brak spójności przekonań Twojego rozmówcy.
- Daj czas. Rozmowa jest jak sianie ziarna. Potrzeba czasu, by wydało plon. Zwłaszcza, gdy dotyczy mocno zastanych przekonań.
Zaintrygowało? Dialog to moc! Podziel się tym artykułem z tymi, z którymi chciał(a)byś pogadać i wydaje się to niemożliwe, bądź z tymi, z którymi chcesz dialogiem się dzielić.
Chcesz wiedzieć więcej?
Strona oficjalna Daryla Daviesa: https://www.daryldavis.com/
Drogi Czytelniku,
Poświęciłam sporo energii i czasu na zredagowanie tego tekstu. Wierzę, że wniesie wartość w Twoje życie. Napisz proszę w komentarzu, co znalazłaś/eś tu dla siebie wartościowego. Zapytaj, jeśli coś nie jest jasne. Pomoże mi to trafniej odpowiadać na Twoje potrzeby.